Strona główna | Historia Pucharu Polski | Historia Pucharu Polski w Piłce Ręcznej
Historia Pucharu Polski w Piłce Ręcznej

Historia Pucharu Polski w Piłce Ręcznej

 

Historia Pucharu Polski w piłce ręcznej wkroczyła już w drugie półwiecze. Co ciekawe panie mają na koncie więcej rozegranych finałów – 52, o dwa więcej niż panowie. Wszystko zaczęło się w roku 1959. Wówczas triumf zanotowali zawodnicy Śląska Wrocław i zawodniczki Ruchu Chorzów.

Przez lata zmieniała się formuła rozgrywek. Triumfator został wyłaniany po jednym meczu finałowym, dwóch spotkaniach finałowych lub turnieju Final Four. Ta ostatnia forma, wzorowana na Lidze Mistrzów, była rozgrywana przez kilka ostatnich lat. W tym sezonie zmieniono ją, jeden mecz– w Lublinie – zadecyduje kto wywalczy Puchar Polski. W Hali Globus (20-21 maja) zaprezentują się drużyny kobiet, a następnego dnia mężczyzn.

Wśród pań bezapelacyjnie największą liczbę trofeów, bo aż 10, Pucharu Polski zgromadził zespół Monteksu/SPR Lublin. Chorzów również ma pochwalić się 10 sukcesami, ale w tym przypadku zwycięstwa rozkładają się po równo na AKS i Ruch. Do lubelskiego klubu (1996-1998, 2000-2002), a także do AZS Wrocław (1967-1969) i Gdyńskiego Towarzystwa Piłki Ręcznej/Vistal Gdynia (2014-2016) należą najdłuższe, trwające trzy lata, zwycięskie serie. Łącznie 16 klubów żeńskich ma w dorobku Puchar Polski.

Rywalizację panów w ostatnich latach zdominował klub z Kielc (Vive Targi później Vive Tauron). Prezes Bertus Servaas w latach 2009-2016 mógł ze swoimi zawodnikami aż ośmiokrotnie wznosić w geście zwycięstwa Puchar Polski. Drugą imponująca serię ma na koncie ma Petrochemia Płock (1995-1999). Kluby z Kielc (13) i Wisły (10) zdecydowanie prowadzą w pucharowej klasyfikacji. Tuż za nimi znajduje się najbardziej utytułowany na krajowym podwórku Śląsk Wrocław z siedmioma trofeami. W sumie 13 klubów męskich szczyci się zdobyciem Pucharu Polski.

Klasyfikacja klubów kobiecych według liczby tytułów:
10 – Montex/SPR Lublin
5 – AKS Chorzów
5 – Ruch Chorzów
4 – AZS Wrocław
4 – Pogoń Szczecin/SPR Pogoń Baltica Szczecin
4 – AZS AWF Warszawa
3 – Start Elbląg
3 – Sośnica Gliwice
3 – GTPR Gdynia/Vistal Gdynia
3  – MKS Zagłębie Lubin
2 – Zgoda Ruda Śląska
2 – Cracovia
1 – AZS AWFiS Gdańsk
1 – Via Wena Warszawa
1 – Skra Warszawa
1 – AZS Politechnika Koszalin

Klasyfikacja klubów męskich według liczby tytułów:
13 – Korona/Strzelec Lider Marker/Vive Targi/ Vive Tauron Kielce
10 – Petrochemia/Orlen Wisła Płock
7 – Śląsk Wrocław
3 – Grunwald Poznań
3 – Hutnik Kraków
3 – Pogoń Zabrze
3 – Spójnia Gdańsk
2 – Anilana Łódź
2 – Warszawianka
1 – Pogoń Zabrze
1 – Sparta Katowice
1 – Stal Mielec
1 – Zagłębie Lubin.